Regn og lunere træk i dag

dato

Kølig start, lunere middag og en våd dag undervejs.

Morgen

Dagen begynder med omkring 7 grader og allerede nu en del fugt i luften. Det er mest skyet, og der kan falde regn i perioder, så paraplyen eller den vandtætte jakke er en god idé fra start. Vinden holder sig svag til jævn, så det føles ikke hårdt derude, men det er stadig en frisk morgen at komme ud i.

Formiddag og middag

Hen mod formiddagen stiger temperaturen støt, og dagen bliver en tand mildere. Regnen fortsætter dog i løbet af dagen, og der ventes samlet en pæn mængde nedbør. Midt på dagen ligger temperaturen omkring 14 grader, så det bliver dagens luneste tidspunkt, selv om himlen næppe åbner helt op.

Eftermiddag

Eftermiddagen holder fast i det ustadige vejr med byger og grå skyer. Vinden tager kun lidt til, men bliver stadig på et niveau, hvor det er til at have med at gøre. Det er ikke vejret til de helt lange udendørs pauser, men en kort gåtur kan sagtens lade sig gøre mellem regnbygerne.

Aften

Ud på aftenen falder temperaturen igen til omkring 7 grader. Regnen aftager gradvist, men luften forbliver kølig og fugtig. Det bliver en aften, hvor man mærker, at efteråret for alvor har fået fat.

Dagens tip: Tag en varm trøje og en vandtæt jakke på, hvis du skal ud.

Kilde: MET.no
Mest læste artikler